FENERBAHCE USA DERNEGI TURKIYE CIKARMASI

27.06.2019

2001 yılında New York merkezli kurulan ve yurt dısındaki en aktif taraftar derneklerinden biri olan Fenerbahce USA bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye bir ziyaret gerçeklestirdi. İlk olarak Anıtkabiri ziyaret eden heyet, Fenerbahçe Spor Kulubü Baskanı Aziz Yıldırım, Baskanvekili Abdullah Kıgılı, Asbaskan Mithat Yenigün, eski asbaskan Ali Koç olmak üzere bir dizi görüsmeler gerçeklestirdi. Rizespor maçı sonrası stadta gerçeklestirilen sampiyonluk kutlamasına da katılan yönetim kurulu üyeleri, ziyaretlerde Fenerbahce USA tarafından özel olarak hazırlanan polar, t-shirt ve sapkalardan hediye etti.

Heyette Fenerbahce USA Baskanı Ömer Ekinci, Divan Kurulu Baskanı Turgay Kadıoglu, Basın Sözcüsü Mehves Koçak, Yönetim Kurulu üyeleri Bilgehan Parlak, Fatih Akarsu, Osman Nuri Kır hazır bulundu. Anıtkabir ziyaretine Ankara Fenerbahçeliler Dernegi de eslik etti. Fenerbahçe USA Dernegi Baskanı Ömer Ekinci, Mustafa Kemal Atatürk mozelesine çelenk koydu. İstiklal Marsı ve saygı durusunun ardından Ekinci, Anıtkabir defterini imzaladı.

Fenerbahçe USA Dernegi ve Ankara Fenerbahçe Dernegi heyeti birlikte Misak-ı Milli Müzesini gezdi. Daha sonra Anıtkabir Komutanı Piyede Albay Muzaffer Taytak ile görüstü. Taytak\'a Fenerbahçe USA Dernegi rozeti taktı, ayrıca dernegin sapkası ve tisörtünü hediye etti. Albay Taytak ise dernek adına Ömer Ekinci'ye Anıtkabir ziyaretinden dolayı Atatürk resmi bulanan Anıtkabir hatırası bir tabagı verdi.

Görüsmede Anıtkabire bir çok Fenerbahçelinin geldigini söyleyen Taytak çok uzaklardan Fenerbahçe USA Derneginin bu anlamlı ziayertinden mutluluk duyduklarını dile getirdi. Anıtkabir tarihi hakkında bilgi veren Taytak, Anıtkabir\'deki ilk bayrak direginin Amerikalı bir Türk tarafından gönderildigini anlattı.

Anıtkabire 9 Kasım 1950\'de dikilen ve 63 yıldır Türk bayragının dalgalandıgı eski bayrak diregi, Amerika'da yasayan isadamı Türk Nazmi Cemal tarafından üretillip Anıtkabir\'e hediye edilmisti. Zamanında Avrupa kıtasının en uzun bayrak diregi olan direk, 2013 yılında yenilenelerek hatıra olarak saklanmaya devam ediyor.

24 Nisan 2014